Naša „dielnička“ a svet

Telefonát:

On: Ahoj, čo robíš?

Ja: Ále, maľujem práve také krásne vínové fľaše.

On: Si u seba v pivnici?

Ja: Nie v pivnici, v ateliéri (somár) ….smiech.

Áno, máme dielňu v pivnici – v kočikárni. Už 15 rokov. Pôvodný dôvod bol, že som to mala priamo pod bytom, čo bolo veľmi praktické. Mala som blízko do práce. Umiestnenie v suteréne má v počas horúcich liet veľkú výhodu, nepotrebujeme zatiaľ klimatizáciu, stačí aj ventilátor.

Na tých cca 20 m2 vymýšľame a vyrábame.

Žiadny luxus, svetlá budúcnosť s veľkými oknami a denným svetlom na nás ešte len čaká.

Niekedy by a aj zaujímalo, koľko kusov suvenírov sme vlastne vyrobili a trúfam si povedať, že naše drobnosti sú všelikde po svete a najviac asi v Japonsku..

Nie je jednoduché v časoch obrovského množstva lacných suvenírov, produkovaných na milióny niekde v Ázii, vyrábať a snažiť sa žiť s domácich ručne vyrábaných produktov.

Naposledy na Sardínii: magnetka v Taliansku na pulte za 2,00 €. Kvalitná umelá hmota, dostatočne tvrdá, v tvare lode, s nastriekaným vzorom. Netrúfam si tipovať, koľko centov stála výroba. A ďalšie 3 podobné „potvory“. Kúpila som to. Nič pekné domáce, s dušou jednoducho nemali.

Na obranu Sardínie musím dodať, že majú krásnu keramiku (tanier mám už na stene), textilné doplnky,  dôkladne vypracované korkové suveníry a samozrejme kulinárske dobroty.

Pekných suvenírových predmetov je málo. Vo väčšine európskych krajín nájdete záľahy toho istého zvláštneho tovaru, ktorý Vám ma pripomínať nezabudnuteľnú dovolenku.

Je veľmi málo predajní s peknými dostupnými suvenírmi, vkusne vybranými a naaranžovanými.  Na základe vlastných skúseností musím potvrdiť, že Bratislava má niekoľko veľmi zaujímavých  suvenírových obchodov. Na prvý pohľad vidno, či má majiteľ srdce alebo na miesto neho len kalkulačku. (Samozrejme, že nájmy za obchody sú vysoké.)

A tak budeme aj naďalej vyrábať naše suveníry a darčeky, aby si turisti odnášali milý kúsok Slovenska a pritom nám z malého Slovenska vôbec neubudne, ale nám vlastne pribudne. Normálna teória relativity.

Leave a Reply

Your email address will not be published.